21 Mayıs 2011 Cumartesi

İstanbul Kanatlarımın Altında

 
   Her zaman garip şeyler isteyen ben, kimden duyduğumu hatırlamam ama bir kaç sene önce bungee jumping adını duyup yapılacaklar listesine eklemiştim. Ah keşke yapabilsem,ama nerde yapacağım ki derken; bir gün internette gazete ilanı gördüm."Kampist , Bungee festivalini başlattı". Buda şimdi nerdedir ki derken bir baktım Forum İstanbul'da. BiR an acaba mı dedim (Aşağı yukarı saniyenin onda biri kadarında). Sonrasında tek hatırladığım kendi kendime tüm gün boyunca bunu yapmalıyım demek oldu.

Tarif edilemez, muhakkak yaşanması gereken bir olay,aktivite.Kuyrukta beklemek,arada kaynak yapanlarla uğraşmak biraz insanı sinir etse de tek kelimeyle değerdi. Yaklaşık bir beş altı saat bekledikten sonra sıra bana geldi,önce kilomu ölçüp bekleme yerine geçtim. Beş saat boyunca izleyince çok kolay gibi geliyor. Ama sıra bana gelip bileklikler bağlandığında işte o an ne yapıyorum ben sorusuyla karşı karşıya kaldım. Atlayış vinçle 62 metre yükseklikten yapılacaktı. Vinçle yukarı çıkmaya başladığım an benim görecelilik kavramını çözdüğüm andır. Aşağıdakilere göre beş dakika benim için ise birkaç güne bedel bir tırmanış. Son bir el sallama çevreye yaa görün beni bakışı (halbuki üçbuçuk, üçbuçuk),sonrası herkes yavaşça küçülüyor nesneler seçilemiyor ve ben yanımdaki direklerle kaynaşmışım. Yanımda ki adamlar bişeyler anlatıyor ama dinlemek ne mümkün.Vinçle olmasının güzel yanlarından ( ya da korkunç yanı da denilebilir) her taraf açıklık .O adrenalini tam yaşıyorsunuz.Aşağısı minicik şeylerle dolu ,yukarısı gökyüzü yanlardan esen rüzgar. Son durak. 62 metre.İşte orası bana paranın gücünü öğretti.Eğer 100 lira verip çıkmasaydım oraya hiç para vermeseydim kesinlikle bana ne yaa diye sızlanıp aşağı inecektim. Ama sonra atlamadan aşağı inmenin de vereceği rezalet durumu ve asla kendimi affetmeyeceğimi düşündüğüm için adamın "Hazır mısın?" lafına "Hazır değilim ama at beni yoksa ömür boyu bu vaziyette kalırız" diye cevap verip ve sonrasında avaz avaz bağırdığımı  hatırlıyorum.Daha lafımı bitirir bitirmez adam beni bıraktı. İşte bu yer asla tarif edilemez.Bu nokta Newton'ın kesinlikle hayata ve çekim kuvvetine bakış açısını değiştireceği yerdir. Hissedilen tamamıyla bir hiçlik.Aşağı hızla bir düşüş.Artık herşey büyüyor. Ve tam bitti derken ipin sonu ve tekrar yukarı çıkış.Bana göre tam bir çizgi film sahnesiydi tekrar yukarı çıkış.Sonunda ipin durulması ve yavaş yavaş aşağı inmem .Yiğitliğe de leke sürdürmeyeceğiz ya seyredenlere el sallama "hah ne korkuncu canım tripleri" ve okey işaretleri :)
 Bungee Jumping hakkında ne duyarsan duy ne kadar çok atlayış izlersen izle kendin  o vincin ya da atlayış yerinin yanına gelip ilk adrenalinini salgılamadan asla anlaşılmayacak bir şeydir. Hepinize en azından bir kere yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. 19-20-21 Mayıs ta gene Kampist  Forum istanbul'da atlayışlarını sürdürüyor.Eğer yapmaktan çok korkuyorsanız ( ki haklısınız) gidip izleyebilirsiniz. Atlayış bedelleri ise 100 liraydı.
İşte o günden bazı kareler..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder